Петков сигнализираше дека може да го поддржи третиот обид за формирање нова бугарска влада

Од:

Премиерот во оставка Кирил Петков коментира дека доколку во 47. Народно собрание има 121 независен пратеник, ќе биде многу среќен што ќе биде дел од идната влада. Како што јави дописникот на МИА од Софија, доколку ги нема, според него, подобро е да се оди на предвремени избори. Петков додаде дека

dobivaj vesti na viber

„Продолжуваме со промената“ нема замерка за формирање влада со мандат на „Демократска Бугарија“.

Да се ​​случеше тоа, немаше да биде важно кој е на чело на оваа влада. За промената потребни се 121 пратеник, 18 министри, како и армија од 20-30.000 луѓе за да се направи вистинската промена, во општинските служби, институциите на места. Според него, имало толку многу улоги за луѓе кои сакаат да бидат дел од промената во Бугарија. Да се ​​биде дел од промената е тешка задача – тоа значи да си дадете дел од животот и енергијата, без всушност да имате дивиденда за вас, коментираше премиерот на Бугарија во оставка. Претседателот на Бугарија, Румен Радев, по враќањето од Црна Гора ќе треба да и го додели вториот мандат на втората по големина партија во Народното собрание – ГЕРБ, нејзиниот лидер Бојко Борисов порача дека ќе го вратат и нема да го одлагаат. Со тоа му се отвора патот на Радев да избере кому ќе го додели третиот мандат за состав на нова бугарска влада. Ако Румен Радев и го даде на „Има таков народ“ ќе значи, според многу политиколози, дека ова ќе биде пат до предвремени парламентарни избори, додека ако го даде на „Демократска Бугарија“ ќе има шанса да да формира влада која ќе ја води земјата преку есен и зима и ќе ги донесе потребните закони за реформи во правосудството и укинување на суспензијата на главниот обвинител Иван Гешев, како и за апсорпција на финансиските средства од Планот за закрепнување и одржливост на Бугарија од страна на ЕК.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Кирил Петков: ГЕРБ, откако победи на изборите во Бугарија, мора да формира влада

Горан Наумовски

Петков: Борисов да се пензионира, а по реформите во судството – да оди во затвор

Регистрирани партиите на Стефан Јанев и на Кирил Петков за предвремените избори во Бугарија

Донев: Почнува план за финансиска стабилизација на „Булгаргаз”

А1он

Петков: Додека Трифонов пееше за Македонија, неговите министри без контрола бараа милијарди левови

Петков: Ако има мафија во Бугарија тоа се околу 50 луѓе