Осмомартовски протест во Атина

Од:

Со пораки против дискриминацијата, против сексизмот, против родовото насилство и со мини концерти и протест во центарот на Атина се одбележува Меѓународниот ден на жената.

Во протестот учествуваа здруженија и синдикати од различни сектори, а мажи и жени кои не испуштија да го споменат и грчкото #metoo.

„Го прекинуваме молкот“; „Отворени училишта за сите деца без расизам и сексизам“; „Борба за медиуми без дискриминации и сексизам“; „Борба за рамноправност дома и на работа“; „Стоп за сексистичките дискриминации“; „НЕ значи НЕ“, беа дел од слоганите на денешниот протест што се одржа и покрај рестриктивните мерки и карантинот во Грција.

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис, преку социјалните мрежи истакна дека 8 март оваа година е „многу поразличен и двојно поважен“, бидејќи е прв ден на жената по грчкото.

Би можело да ве интересира

Протести ширум светот против Амазон

А1он

ВИДЕО: Ромските здруженија на протест против полициската бруталност

Катерина Павлова-Николовска

Грција се подготвува за бурна ноќ, превентивно затворени два булевари во Атина

А1он

Во Тирана се одржа мирен протест против зголемување на цените

А1он

Полицијата употреби солзавец и водени топови врз демонстрантите на антивладиниот протест во Љубљана

А1он

Уапсен Грк кој возилото го „паркираше“ на платото пред грчкиот Парламент и се закануваше дека ќе се разнесе