Орбан: Вооружени мигранти нападнаа заедничката гранична патрола на Србија и Унгарија

Од:

Унгарскиот премиер Виктор Орбан истакна дека насилството меѓу мигрантите е во пораст и дека заедничката гранична патрола на Србија и Унгарија била нападната со автоматско оружје.

Орбан на социјалната мрежа „Х“ нагласи дека е време сите да се соочат со вистината дека Бриселскиот договор за ова прашање пропадна.

„Насилството меѓу мигрантите е во пораст. Пред три ноќи беше нападната заедничката гранична патрола на Унгарија и Србија, пукаа од автоматско оружје. Со ова мигрантите го преминаа Рубикон. Време е да се соочиме со фактите: Бриселскиот пакт за миграција пропадна“ напиша Орбан.

Би можело да ве интересира

Европол: Уапсени 19 членови на групата што криумчарела мигранти

Учесник во сообраќајка превезувал мигранти, странците избегале од местото на несреќата

А1он

Приведен криумчар на мигранти кај Демир Капија

А1он

За криумчарење мигранти во Грција уапсени и притворени државјани на Македонија

Орбан: Ќе ја загубиме Србија

Приведен криумчар на мигранти во Гевгелија, пронајдени осум лица од Сирија

А1он