Од Велика Британија во Албанија трансферирани 23 осуденици за тешки кривични дела

Од:

Со посебен авионски лет од Велика Британија синоќа се трансферирани во Тирана 23 албански осуденици, во согласност со договорот меѓу двете земји за трансфер на затвореници.

dobivaj vesti na viber

Меѓу нив најмногу се лица осудени за шверц со дрога, останатите се за киднапирање, силување и еден за педофилија. Само еден е без дозвола за престој во Велика Британија.

– Овие лица се одговорни за повеќе грозоморни злосторства, вклучувајќи силувања, насилен криминал и сериозни прекршоци со дрога. Тие ги прекршија нашите закони и вредности и ги оставија своите жртви да живеат со рани од злосторствата што им ги направија. Нашата Влада ќе ги искористи сите расположливи средства за да ги депортира странските државјани кои извршиле кривични дела против нашите граѓани, изјави министерка на британското министерство за внатрешни работи Прити Пател.

Тоа е втора група по онаа од минатиот месец кога беа трансферирани 190 албански државјани, осудени за разни кривични дела во Обединетото Кралство.

Би можело да ве интересира

Во септември можно е Бериша да биде исклучен од албанскиот Парламент

Ана Ололовска

Албанија му излезе во пресрет на Косово и ќе му дава струја за да се избегнат рестрикциите

Ана Ололовска

ИНСТАТ: Популацијата во Албанија забрзано старее

Ана Ололовска

За адвокатски услуги, само за случајот „Бечети“, Албанија минатата година платила 380 илјади евра

А1он

Рама: Со проект вреден две милијарди долари Драч ќе биде близнак на Дубаи

А1он

Во Украина против Русија заминале да војуваат 150 а загинале 53 албански државјани

Ана Ололовска