Николиќ: Државите да го решат спорот меѓу МПЦ и СПЦ

Од:

До договор меѓу Српската православна црква (СПЦ) и Македонската православна црква МПЦ) може да дојде доколку во решавањето на проблемот се вклучат двете држави, изјави српскиот претседател Томислав Николиќ.

– Отворените разговори на двете држави можат да влијаат да се дојде до најбезболното решение на проблемот меѓу двете цркви – рече Николиќ во интервјуто за „Сител“.

Тој изјави дека „Јас предлагам да седнеме да разговараме: Каков е односот на Македонија кон Српската православна црква и каков е односот на Српската православна црква кон Македонија. За тоа што е Македонската православна црква и како може да го постигне она што го сака. Јас ви велам дека можам сето тоа да го завршам, ако сакаат да разговараат со мене и да ја „спуштат топката“, а ако не сакаат, тогаш тој проблем никогаш нема да биде решен”, вели Николиќ во дел од интервјуто објавен на интернет.

Македонија не умееше да го реши тој проблем, можеби немала соговорник во Србија, вели Николиќ.

– Денес има соговорник во Србија со кој тој проблем може да го реши и тој соговорник сум јас. Доволно ја почитувам Српската православна црква и доволно ме почитуваат луѓето во Српската православна црква за да можеме тој проблем да го решиме – рече Николиќ.

Би можело да ве интересира

МПЦ-ОА повика на масновност на изборите

Митрополит Агатангел: Македонското име, идентитет, историја и традиција не смеат да бидат предмет на тргување, тоа важи и за Црквата

Владиката Тимотеј за рускиот свештеник: Ние немаме информации дека бил шпион

Орце Костов

„Работи во Софија, а патува до Скопје за да внесе раскол во МПЦ“: Кој е рускиот свештеник Змеев кој доби забрана за влез во Македонија

Орце Костов

Расчинет свештеник крстел и венчавал со „благослов“ од г.г. Стефан: Венчаните се невенчани, крстените некрстени

Орце Костов

(ВИДЕО) Академик Ќулавкова: Се загрозуваат правата на жената

Горан Наумовски