Невреме во Сараево, авионите пренасочени во Белград и Загреб

Од:

Силното невреме во Сараево и намалената видливост предизвика проблеми во доцните попладневни часови и протокот на воздушниот сообраќај.

Два авиони не успеаја да слетаат и беа пренасочени кон аеродромите во Белград и Загреб, пренесува порталот Кликс.

Авион на компанијата „ФлајДубаи“, кој леташе од Дубаи кон Сараево требаше да слета на аеродромот во Сараево во 5.55 часот. Тој кружеше околу половина час, но не успеа да слета и полета за Белград.

Авионот „Јуровингс“ од Штутгарт, кој требаше да пристигне во 17.10 часот, беше пренасочен кон Загреб, по 10-минутно кружење над сараевскиот аеродром.

Би можело да ве интересира

На Јахорина утрово паѓаше снег

Ана Ололовска

Во БиХ уништен археолошки локалитет стар 4.000 години

Ана Ололовска

Тегелтија: Во БиХ од оваа недела отворање на границите за бизнисмени

Ана Ололовска

Обвинителство на БиХ: Од Кина набавени 100 неупотребливи респиратори

А1он

И БиХ со протестна нота поради згрешената македонската марка со „голема Хрватска“

А1он

ЦИК во Босна и Херцеговина распиша локални избори за 4 октомври

Ана Ололовска