Нема повредени при истекување од нафтоводот кај Загреб

Од:

Во истекување од нафтоводот кај Загреб нема повредени, а материјалната штета се уште е неутврдена, извести денеска загрепската полиција. Во петокот, помеѓу 15 минути по полноќ и 10:30 часот во Ругвица, во Јежево, од нафтоводот на компанијата „Ина“ од непозната причина истекла мешавина од нафта и вода.

„Дел од смесата нафта и вода се излеа во одводниот канал. Нафтоводот е затворен, а во тек е санација. Во инцидентот нема повредени, а материјалната штета се уште е неутврдена. Истрагата ќе продолжи по исполнување на условите“, се вели во полициското соопштение.

Вчера попладне „Ина“ објави дека утрото било забележано истекување на цевководот што го поврзува нафтеното поле Јежево со собирната станица, а во околината на бунарот се излеале околу четири кубни метри нафта. Протокот веднаш беше прекинат, а ситуацијата е под контрола и во тек е санација. Случајот го истражува и Државниот инспекторат – рударска инспекција,соопшти Инспекција за заштита на животната средина.

Би можело да ве интересира

СБУ: Украински беспилотни летала погодија 12 руски рафинерии за нафта од почетокот на војната

Повторно ќе почне да функционира нафтоводот Солун – Скопје

Русија: Во експлозијата, предизвикана од напад на два дрона, оштетена е управната зграда на нафтоводот

Полска соопшти дека е малку веројатна саботажа на рускиот нафтовод

Ана Ололовска

Варшава: Оштетувањето на нафтоводот „Дружба“ не е саботажа, се работи за случајно оштетување

А1он

Откриено е истекување во нафтоводот што ја пренесува руската нафта во Европа