Најголем дневен пораст на бројот на новозаразени во БиХ

Од:

Во изминатите 24 часа во Босна и Херцеговина се регистрирани 316 лица позитивни за коронавирус, што е најмногу од почетокот на епидемијата, соопштија надлежните власти.

Од тој број, 197 се заразени во Федерацијата БиХ, а 119 во Република Српска.

Во изминатите 24 часа пријавени се три смртни случаи во Сараево и Високо.

Од почетокот на епидемијата во БиХ, потврдени се 6.402 случаи на коронавирус, додека вкупниот број на смртни случаи изнесува 219.

Би можело да ве интересира

Холандскиот премиер го прекина одморот поради зголемен број заразени од Ковид-19

А1он

Американскиот епидемиолог Фаучи ќе добие обезбедување, има смртни закани поради пандемијата

А1он

Финска: Влегуваме во втората фаза на епидемијата

А1он

ВИДЕО: Револтирани граѓани пред Инфективната клиника во Тирана бараат информации за нивните блиски

А1он

Во Франција највисок број на заболени од Ковид-19 од крајот на мај

А1он

Лукашенко: Намерно ме заразија со коронавирусот

А1он