Мирен протест на Србите од Косово

Од:

Србите од Косово денеска напладне во Северна Митровица одржаа голем јавен протестен состанок на кој сакаат да го свртат вниманието на целиот свет и на меѓународната заедница на нивната лишена положба, особено поради одлуката на Приштина и премиерот на Косово Албин Курти, да се укине динарот кој им се заканува на престојот и опстанокот во нивните огништа.

– Денеска сме овде заедно затоа што повторно нè собра мака, големо зло што нè надвисна, да го кренеме гласот против неправдата против обидот на Приштина да ни го земе тешко заработениот динар, беше речено на протестот, по што во име на пензионерите, кои работеа и заработија цел живот да видат мирна старост, рече Душанка Ѓоровиќ.

Овде ги воспитавме нашите деца, нашите семејства, а фала богу пречекавме и внуци, оваа одлука значи дека ни е одземено парче леб, животот ни е лишен – рече таа и додаде дека е невозможно да добијат српски храна и дека во аптеките нема лекови.

Србите на Косово со овој протест сакаат да го свртат вниманието на целиот свет и на меѓународната заедница на нивната обесправена позиција, особено поради одлуката на Приштина да го укине динарот.

Присутните граѓани носеа српски знамиња и транспарент „UN USA 1244 HELP“, „Европа, отвори ги очите“, „Без социјални бенефиции нема да имаме ни храна“, „Ова е окупација“, „Цел живот си ја земам пензијата, не му ја давам на Курти“.

Би можело да ве интересира

Бугарија: Земјоделците организираа протест пред зградата на Владата барајќи оставка од ресорниот министер

Грчките земјоделци со симболични блокади на граничните премини „Ники“ и „Евзони“ со Македонија

Протест на грчките земјоделци поради растот на цените

Ројтерс: На протестот против воената мобилизација во Москва приведени се најмалку 27 лица

Општина Карпош: Донесовме инвестиција од 50 милиони евра и ќе продолжиме да работиме во интерес на граѓаните

Горан Наумовски

(ВИДЕО) „Преку Стевчо ни е, лудилото мора да сопре“: Протест против изградбата на 17-катница кај Воена болница

Орце Костов