Мета со честитка до Бајден: Албанија ќе продолжи да се потпира на стратешкото партнерство со САД

Од:

Албанскиот претседател Илир Мета, од свое и од име на албанскиот народ упати честитка до новоизбраниот американски претседател Џо Бајден и заменик претседателката Камила Харис.

Во својата порака, шефот на албанската држава ја нагласува вербата дека односите меѓу двете земји ќе продолжат да се развиваат понатаму и оти заедно ќе ја зајакнуваат трансатлантската и соработка во НАТО.

-Албанија ќе продолжи да се потпира на стратешкото партнерство со САД, како витална гаранција за мирот и стабилноста во нашиот регион и за важните глобални прашања, стои во честитката на Мета.

Изборот на Бајден за 46-ти амеркански претседател, и на Харис за потпретседателка, им го честиташе и шефицата на албанската дипломатија Олта Џачка, генералниот секретар на владејачката Социјалистичка партија и координатор на пратенчката група,Таулант Бала како и лидерот на најголемата опозициска сила, Демократската партија, Љуљзим Баша.

Би можело да ве интересира

Бајден на самитот на НАТО лично ќе ги обновува односите со Европа

Жарко Настоски

Бајден номинира пет жени за клучни позиции во Стејт департментот

Жарко Настоски

Бајден го потпиша указот за нови санкции против Русија

Бајден и Меркел бараат од Русија да го намали военото присуство на украинската граница

Пелоси го покани Бајден да се обрати во двата дома на Конгресот на 28 април

Ана Ололовска

Австрија подготвена за домаќин на евентуална средба Бајден-Путин

Ана Ололовска