Курти: Штрајкот во косовското образование се користи како оружје против премиерот

Од:

Косовскиот премиер, Албин Курти вели дека штрајкот во косовското образование, организиран од Обединетиот синдикат за образование, наука и култура на Косово (СБАШК), се користи од опозицијата лично против него како премиер, јави дописникот на МИА од Приштина.

Во денешното обраќање на седницата на Собранието на Косово, на која се расправа за штрајкот во образовните и други јавни институции, поради кој сé уште не е започната новата учебна година во речиси сите основни и средни училишта во земјата, Курти рече дека од говорите на пратениците на опозициски партии може јасно да се види дека тие не се за подобрување на состојбата на наставниот кадар, туку за уривање на премиерот.

– Во суштината на сево ова е хроничното неприфаќање на резултатите (од последните парламентарни избори) од 14 февруари минатата година. Тоа е проблем, но јас немам што да правам, народот гласаше. Овие ги мачи тоа што јас сум премиер, а не тоа што учениците не одат на училиште. Тоа е главната мака, штрајкот се користи како оружје против премиерот, изјави Курти.

Тој забележа и дека Унијата на независни синдикати на Косово (БСПК) го најави штрајкот на 17 август, односно во моментот кога тој отпатува за Брисел, на средба со претседателот на Србија, Александар Вучиќ.

– На 17 август беше најавен генерален штрајк додека јас отпатував за Брисел тој ден за утредента пет часа да разговарам со српскиот претседател. На 17-ти главна вест во Косово беше започнувањето на штрајкот. Значи, го имате премиерот кој преговара со нашиот северен агресивен и злонамерен сосед, во момент кога дома е најавен масовен штрајк на БСПК, рече Курти.

Образовниот и другите синдикати од јавниот сектор на 25 август започнаа штрајк, со барање за додаток од 100 евра на платите на вработените, до донесување на новиот закон за плати. Курти и владата упорно одбиваат да го исполнат тоа барање и наместо тоа донесоа социјален пакет, со кој, меѓу другото, на вработените во јавниот сектор ќе им биде исплаќан додаток од 50 евра во наредните три месеци. Меѓутоа, СБАШК не отстапува од своите барања, така што училиштата и натаму остануваат затворени.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Воен аналитичар: „Оклопното“ возило во Бањска делува како „гаражна“ модификација на теренец, а не на српската полиција

А1он

Убиен eден од напаѓачите во Бањска: Можно е да се членови на „Вагнер“ според медиуми во Приштина

А1он

Петковиќ: Курти е вистинско девојче додека разговара со Вучиќ во Брисел

Ховениер: Приштина треба да започне со формирање на ЗСО, ќе има последици ако тоа не го направи

Гренел: Курти ќе ги трпи последиците од едностраните акции

Горан Наумовски

Левица: Наместо да го екстрадира, Косово го ослободува Алил Демири за убиството на Смилковско Езеро