Курти: Бевме конструктивни во Охрид, другата страна отфрли креативни предлози

Од:

Нашата страна беше максимално посветена на успехот на разговорите во Охрид, презентираше конструктивни и креативни предлози, но другата ги отфрли, изјави премиерот на привремените институции Аљбин Курти на средбата со дипломати акредитирани во Приштина.

Како што соопштија од неговиот кабинет, Курти ги информирал странските дипломати за напредокот во дијалогот и за договорот за анексот за имплементација на Основниот договор, постигнат во Охрид на 18 март.

Тој смета дека делегацијата од Приштина на средбата изнела креативни и конструктивни предлози, но тврди дека, како што е соопштено, другата страна ги одбила.

Од кабинетот на Курти тврдат дека т.н Отворен е патот за Косово да стане членка на Советот на Европа и на Европската унија.

„Во однос на членството во Советот на Европа, Косово веќе го има потребниот број гласови од земјите-членки, додека правниот оддел на Советот потврди дека не постои законска пречка за полноправно членство во оваа важна организација“, се наведува во соопштението.

На поканата на Курти на средбата, на која присуствуваа и потпретседателот на владата во Приштина и главниот приштински преговарач Бесник Бисљими, присуствуваа амбасадори, вршител на должност, шефови на дипломатски мисии и заменици амбасадори акредитирани во Приштина, се додава во соопштението.

Би можело да ве интересира

Гаши: Курти се однесува арогантно

Курти се согласи за формирање на СЗО

Касами до Курти: Добредојде во Тетово, албанскиот главен град на Македонија

Горан Наумовски

Курти од косовски Че Гевера до премиер – кожњак, долга коса, локни

А1он

Вучиќ и Курти го потврдија учеството на средбата во рамките на дијалогот меѓу Белград и Приштина на 18 март во Охрид

Курти: Сакав да го потпишам договорот, Вучиќ одби

Предраг Петровиќ