„Ќе ти го отворам черепот“: Брутално врсничко насилство во Белград, претепана соученичка затоа што е одлична студентка

Од:

Во школата за дизајн на кожа во Белград, вчера се случи брутално врсничко насилство, при што мораше да интервенира полицијата и итната помош.

Во училиштето, вчера се случи брутално врсничко насилство кога ученичка брутално ја претепа својата соученичка пред учениците, наводно само затоа што „жртвата е одлична ученичка и на сите во училиштето им се допаѓа“.

Загрижените родители на ученици од оваа гимназија се револтирани од ваквото однесување на петнаесетгодишното девојче кое нападнало невино девојче, а претходно, велат, и се заканувало.

– Повторувачката го претепала девојчето удирајќи ја со тупаници и клоци, а сето тоа од љубомора на нејзиниот успех во училиштето. Децата велат дека тешко можеле да го одвојат лутиот насилник од невиното, истрауматизирано дете. Од самиот почеток на учебната година се однесува како шериф, сите мора да и бидат подредени и учениците се плашат од неа, тврди еден од родителите на учениците.

-Веднаш дошла полиција и брза помош, а кога училиштето ги известило родителите, мајката на девојчето-жртва едвај се опоравила од стресот.

Насилничката ни се заканувала и претходно, открива таа.

– Вибер групите се најголемото зло, преку кои некои студенти навредуваат и психички малтретираат други деца. Излегува дека најчести мети на насилниците се добрите и повлечени студенти, како оваа девојка. Најлошото е што децата ни кажаа дека момчињата од другите класови, кои го поддржуваат овој тинејџерски насилник, рекле дека е најдобро жртвата да се повлече од училиште бидејќи нивната „другарка утре ќе дојде на училиште и ќе и го отвори черепот“!

Директорот на училиштето Бранислав Милески потврди дека насилничката ја претепала соученичката.

-Училиштето веднаш реагираше и ги извести родителите, а ние поради ситуацијата бевме принудени да ја известиме полицијата и итната помош. После тоа веднаш реагираше тимот за насилство во училиштето, а попладнето го известивме Министерството за образование.

Би можело да ве интересира

Расветлено е двојното убиство на Бежаниска Коса

Горан Наумовски

Притворен насилник кој крвнички ја тепал поранешната девојка и нејзината 6-годишна ќерка

Горан Наумовски

Дали двете сестри биле убиени за пари-Јелисавета ја продала куќата и имала пари од тој имот

Горан Наумовски

Телата на двете починати сестри се однесе на обдукција, истражителите се сомневаат дека тие се убиени

Две сестри пронајдени починати во стан, едната над главата имала перница

Горан Наумовски

БИРН: Со незаконска легализација во Белград озаконети половина милион метри квадратни станбен простор

А1он