Ќе се пребројуваат гласовите од речиси 500 косовски избирачки места

Од:

Централната изборна Комисија на Косово (ЦИК) одлучи денеска да се повтори броењето на гласовите во 494 избирачки места на кои се гласаше на вонредните парламентарни избори на 14 февруари.

Портпаролот на ЦИК, Ваљмир Елези, изјави за медиумите дека на спорните ибирачки места се забележани разни видови неправилности при евиденцијата на гласовите.

– Според ЦИК, пребројувањето ќе се изврши поради следните причини: погрешно пренесување на гласовите во формуларите на политичките субјекти (35 избирачки места); погрешно пренесување на гласовите во формуларите на кандидатите (6 избирачки места); кандидатот или кандидатите имаат повеќе гласови од политичкиот субјект (370 избирачки места); и политичкиот субјект има добиено гласови, додека кандидатот не и обратно (83 избирачки места), информира Елези.

Косовските граѓани на овие избори гласаа во 888 гласачки центри со 2.382 избирачки места, што значи дека пребројувањето ќе се изврши во околу 2,5 отсто од гласачките места.

Би можело да ве интересира

Косовската министерка за финансии поднесе оставка, именуван нов министер

Жарко Настоски

Харадинај: Курти има лоша намера да формира влада со малцинствата

Косово: Претепан синот на политичарот Ненад Рашиќ, приведени седум лица

Ана Ололовска

Вучиќ: Ако Косово мисли дека нема потреба од дијалог, немам проблем со тоа

Ана Ололовска

Косово: Нови три жртви, 292 заразени и 556 излекувани од Ковид-19 последните 24 часа

Ана Ололовска

Бајден им го честита Денот на независноста на Косоварите: Вашата земја има посебно место во моето семејство

Жарко Настоски