Кинескиот амбасадор во ОН: Резолуцијата за Сребреница не е во согласност со реториката за мир и стабилност

Од:

Кинескиот амбасадор во Советот за безбедност на ОН, Генг Шуанг денеска изјави дека најавената резолуција за Сребреница не е во согласност со реториката за одржување на мирот и стабилноста во регионот.

„Кина ги повикува спонзорите на резолуцијата да го решат прашањето со консензус. Ние го поддржуваме суверенитетот на Босна и Херцеговина и ќе продолжиме да градиме пријателски односи со народите на Босна и Херцеговина“, рече Шуанг на седницата на Советот за безбедност за ситуацијата во Босна и Херцеговина.

Тој посочи дека за БиХ треба да одлучуваат претставниците на трите народи.

Тој изјави дека БиХ се соочува со предизвици и дека процесот на помирување се соочува со предизвици поради реториката која ги зголемува тензиите.

Шуанг нагласи дека е неопходно да се работи на зачувување на мирот и да се следи ситуацијата во Босна и Херцеговина.

„Важно е да се има избалансиран однос кон сите страни во Босна и Херцеговина. Едностраните санкции и мешањето во внатрешните работи не се добри“, рече тој.

Кинескиот амбасадор истакна дека Кина е загрижена поради изборот на Кристијан Шмит и користењето на „бонските сили“, додавајќи дека е нарушено функционирањето на Претседателството на БиХ.

Би можело да ве интересира

„Овој ужас мора да престане“ – Итна седница на Советот за безбедност на ОН по нападот на Израел на Рафа

(ВИДЕО) Вучиќ: Многу ме погоди што Македонија гласаше за Резолуцијата за Сребреница

Катерина Ѓуровски

Во Бања Лука беше исвиркана химната на БиХ, играчите на Борац го игнорираа знамето

Предраг Петровиќ

Како гласаа државите за Резолуцијата за Сребреница-Унгарија против, Грција и Кипар воздржани

Предраг Петровиќ

Вучиќ во ОН: Оваа резолуција ќе ја отвори Пандорината кутија

Генералното собрание на ОН ја усвои Резолуцијата за геноцидот во Сребреница

Предраг Петровиќ