Хазири: Вучиќ ќе се сретне со Курти следниот месец

Од:

Потпретседателот на “Демократскиот сојуз на Косово”, Љутфи Хазири изјави дека косовскиот премиер Албин Курти првите разговори со српскиот претседател Александар Вучиќ ќе ги води следниот месец во Берлин и Брисел.

Според Хазири, состаноците се подготовка за Самитот во Загреб.

Треба да видиме дали Косово и Србија ќе се подготват за Самитот во Загреб за време на своите средби во Берлин и Брисел следниот месец, истакна Хазири.

Би можело да ве интересира

Ховениер: Приштина треба да започне со формирање на ЗСО, ќе има последици ако тоа не го направи

Вучиќ: Не сметаат за виновни за проблемот на Косово

Гренел: Курти ќе ги трпи последиците од едностраните акции

Горан Наумовски

Вучиќ: Во декември просечната плата ќе биде 804 евра

Вучиќ: Секој играч поединечно ќе добие по 200.000 евра за златото од Париз

Горан Наумовски

Вучиќ за бугарската блокада: Ние го сакаме македонскиот народ и држава, да го чуваме нашето пријателство