Харадинај: Курти треба да ја напушти Владата на Косово затоа што е опасност за земјата

Од:

Лидерот на Алијансата за иднината на Косово (ААК), Рамуш Харадинај изјави дека е загрижен за ситуацијата на северот на земјата, пренесува Економи онлајн.

Тој по вонредната седница на Претседателството оцени дека ситуацијата е сериозна, додавајќи дека за тоа е одговорен самиот премиер Аљбин Курти, па затоа, според него, треба да ја напушти Владата бидејќи е опасност за државата.

Харадинај рече дека единствено решение за ова е гласање недоверба на владата на Курти, бидејќи тој отишол во крајности.

Според него, Курти наместо да соработува со САД, поттикнал конфликт кој им одговара на Србија и Русија.

Би можело да ве интересира

Вучиќ на Си-Ен-Ен: Ги цениме извештаите од САД, но проблем е што не се целосно точни

Велика Британија испраќа 200 војници да се приклучат на КФОР на Косово

Во Лепосавиќ: Петмина приведени поради наводно нелегално преминување на административната линија

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Снајперитст го застрела еден од вооружените Срби на Косово

Koсовската полиција претепа тројца српски момчиња во Зубин Поток: Биле пресретнати на локален пат

(ВИДЕО) Косовскиот министер објави снимка од внатрешноста на вилата на Радоичиќ: Тој е Пабло Ескобар

Предраг Петровиќ