ramush haradinaj

Регион

Харадинај се закани: Не ја давам Газивода, ако има договор со Србија ќе падне Владата

Горјан Грнчаровски
Поранешниот премиер на Косово, Рамуш Харадинај побара од косовскиот премиер Хоти да не го потпишува понудениот договор со Србија, бидејќи како што кажа тој, предмет
Регион

Харадинај бара лидерска конференција пред финалниот договор со Србија

А1он
Поранешниот косовски премиер Рамуш Харадинај побара одржување на конференција на косовските политички лидери, на која ќе се усогласат ставовите пред постигнувањето конечен договор за решавање
Регион

Рама го нападна Харадинај: Албин може да биде сè, но никогаш слуга на Србија

А1он
Албанскиот премиер Еди Рама реагираше по одлуката на косовскиот премиер Албин Курти за укинување на царината за прозводи што се увезуваат од Србија и Босна
Регион

Селими: Нема да ја уриваме Владата на Харадинај преку Белград

А1он
Албанските опозициски партии во косовското Собрание, Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) и Движењето Самоопределување (ВВ), на ја прифаќаат понудата на партијата на косовските Срби, Српска
Регион

Хоти: Тачи, Харадинај и Весели го кршат Уставот

А1он
Шефот на пратеничката група на опозицискиот Демократски сојуз на Косово (ЛДК), Авдулах Хоти ги обвини раководителите на трите највисоки државни институции дека со нивните дејствија
Регион

Соња Бисерко во Приштина, средба со премиерот Харадинај

А1он
Косовскиот премиер Рамуш Харадинај се сретна денеска во неговиот кабинет со претседателката на Хелсиншкиот комитет на Србија, Соња Бисерко и со нејзината заменичка Изабела Кисиќ,
Македонија

Харадинај го поздрави потпишувањето на Протоколот за Македонија во НАТО

А1он
Косовскиот премиер, Рамуш Харадинај го поздрави денешното потпишување во Брисел на Протоколот за пристапување на Македонија кон НАТО од страна на 29 членки на Алијансата.