Хаос во седиштето на Демократската партија, по насилното влегување на приврзанците на Бериша

Од:

Тензиии и хаос во седиштето на албанската опозициска Демокатска партија, откако историскиот лидер Сали Берша со група приврзаници насилно влегоа во просториите, каде во една од нив актуелниот лидер Љуљзим Баша одржуваше срдба со претставници на форумот на млади.

-Во еден момент имаше вербална пресметка меѓу двете страни, оние кои за лидер го признаваат актуелниот, Баша и оние кои се за Бериша. Имаше навреди, омаловажувања и обвинувања, по што состојбата се смири. Приврзаниците на Бериша ги запоседнаа столчињата и почнаа седница во коридорот на зградата, пренесува агенцијата Балкан веб.

Бериша, кој на 11 декември одржа Национално собрание на кое го разреши Баша од функцијата, при влегувањето во партиското седиште, рече дека договор со Баша во вакви услови нема да има.

-Во вакви услови договор со Баша нема. Тој мора да ги почитува одлуките донесени на легитимното собрание од 11 декември. Баша останува само обичен пратеник и член на парламентарната група на ПД, рече Бериша, придружуван од повеќе актуелни пратеници.

Националниот совет на партијата вчера му даде безрезервна подршка на Баша а одржаното собрание на Бериша го оцени како нелегитимно.

Би можело да ве интересира

Протест во Подгорица против владината најава да ја поддржи Резолуцијата за Сребреница во ОН

Вработените во Пошта протестираат: Не знаеме кога ќе земеме плата, 2000 вработени ќе останеме на улица

Орце Костов

Тирана: Девојче на училиште е каснато од змија, итно е пренесено во болница

Нови детали од последните часови на несреќната Алма која со трите деца се удави во реката Бојана

Обвинение против сопругот на Алма која со децата се удави во реката Бојана

Пронајдено е телото на второто девојче кое со мајката скокна во река