Ѓукановиќ: Протестите во Србија, Црна Гора и Албанија имаат заедничка нишка

Од:

Протестите во Србија, Црна Гора и Албанија имаат заедничка нишка во желбата за промена на власта, што не е во согласност со Уставот и законите, изјави црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ во интервју за Дојче Веле.

– Сите протести во регионот – како во Србија и Албанија, така и во Црна Гора – имаат некаква заедничка нишка. Таа нишка е очигледната нервоза и желбата за промена на власта на начин што не е предвиден со Уставот и законите. Уставот и законите пропишуваат дека Владата мора да биде избрана на избори и да биде израз на слободната волја на граѓаните, нагласи Ѓукановиќ.

Запрашан што мисли за тврдењата на властите во Србија дека во земјата се подготвува некакво „македонско сценарио“ и за обвинувањата на Белград дека Скопје ја поддржува српската опозиција и се меша во случувањата, Ѓукановиќ одговара дека не може да даде проценка за ваквите наводи.

– Не ја избегнувам оваа тема, но не сум целосно сигурен за некакви други интереси во организирањето на протестите во Белград, додаде Ѓукановиќ.

Би можело да ве интересира

Гневни граѓани од Минесота отидоа пред куќата на полицаецот кој го уби Џорџ Флојд

А1он

Трамп побара брза истрага од ФБИ по вчерашните протести за насилната смрт на Џорџ Флојд

А1он

ВИДЕО: Масовни протести во САД, жителите на Миниаполис излегоа на улица во знак на револт

А1он

Баша: Почнуваме со национални протести против Владата на Еди Рама

А1он

ВИДЕО: Судир меѓу албанската полиција и граѓаните, приведена и сопругата на претседателот Илир Мета

А1он

ВИДЕО: Солзавец и уапсени во повеќе европски држави по протестите против рестриктивните мерки

А1он