Гинеколог од Сремска Митровица во притвор, осомничен за акушерско насилство

Од:

Потресни сведоштва на родилка која се породила на гинеколошко-акушерското одделение во општата болница во Сремска Митровица ја разбрануваа јавноста.

Несреќната жена Марица Михајловиќ претрпела сериозно акушерско насилство од страна на докторот гинеколог и акушерките. Според нејзиното сведоштво, лекарот не извршил царски рез, туку притискал и „скокал по стомакот“. Притоа, акушерките ѝ велеле на жената дека е разгалена.

Како последица на повредите бебето на Михајловиќ се заглавило во родилниот канал. Наместо во бебешко креветче, родителите го однеле своето бебе дома во ковчег.

Случајот на Марица ги охрабри и други жени жртви на акушерско насилство да проговорат. За жал, постојат и други случаи од истата болница кои завршиле со смрт на новороденчето.

Денеска во Сремска Митровица се одржа и протест против насилството на гинеколозите и акушерите, а несреќните родители наместо транспарент, ја носеа посмртницата на своето дете.

За кривичното дело тешко дело против здравјето на луѓето, како и врз основа на доказите, посочениот доктор е приведен и притворен.

Би можело да ве интересира

Подобрa e состојбата на бебето најдено во центарот на Велес

A1on

Обвинителството ги утврдува причините за смртта на седумесечното бебе од Вевчани

Петмесечно бебе доживеало срцев удар во Леголенд

Горан Наумовски

Морничав случај во Велика Британија: Пет лица прикриле смрт и погреб на бебе

А1он

Дизајнерот Роберто Кавали остави богатство од 500 милиони долари

А1он

Грозоморно убиство во затвор во Србија: Го силувале со метла, починал старец

А1он