Формирано Здружение на Кинезите во БиХ

Од:

Кинезите кои живеат во Босна и Хервеговина синоќа формираа свое здружение, јави Танјуг.

Свечената промоција на Здружението на Кинезите во БиХ се одржа во градот Брчко и на неа присуствуваше и кинескиот амбасадор во Сараево.

Во БиХ живеат вкупно околу 800 Кинези, од кои дури 280 во Брчко, поради што и овој град беше избран за место за промоција на Здружението.

Градоначалникот на Дистриктот Брчко, Анто Домиќ го поздрави формирањето на Здруженито, нагласувајќи дека тоа може да придонесе за засилување на бизнис врските и за равој на економската сортаботка меѓу БиХ и Кина.

Би можело да ве интересира

Во Република Српска уапсени девет лица поради детска порнографија

Ана Ололовска

Земјотрес ја погоди Босна и Херцеговина, почувствуван и во Хрватска

Ана Ололовска

Драма во Тузла: Специјалци на терен, полицијата не може да се доближи до телото на човекот кој активираше бомба

Горан Наумовски

Инцидент во БиХ: Момче дојде на училиште со вистински пиштол, полицијата веднаш реагираше

Горан Наумовски

Претепале сограѓанин со дрвен стап: Брутална тепачка во Бања Лука, уапсени четворица насилници

Горан Наумовски

Големи поплави во западна БиХ: Стотици куќи се под вода, жителите се евакуирани

Горан Наумовски