ЕУ и Црна Гора почнуваат претпристапни преговори

Од:

Преговорите за пристапување на Црна Гора во Европската унија почнуваат на 29 јуни оваа година.

Црна Гора во ноември 2010 година се стекна со статус на земја кандидат.

ЕУ се обидува Црна Гора забрзано да го реализира процесот на реформи и да ги реши проблемите со корупцијата и владеење на правото.

Ако Црна Гора успеа да ги реши овие проблеми, постои можност да се приклучат на Европската унија во 2016 година, јави агенцијата Ројтерс.

Би можело да ве интересира

Страотна сообраќајка во Црна Гора: Тројца млади загинаа, двајца се тешко повредени

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Трагедија во Бар: пожар однесе четири жртви, две се малолетни

Уапсен e Црногорец кој сакал на улица да ја убие сопругата

Пензиониран полицаец во Подгорица си ги уби синот и сопругата па се самоуби

(ВИДЕО) Го фрли крстот, па откако го верниците го фатија, влезе во езерото: Црногорски свештеник хит на социјалните мрежи

А1он

Срушена е куќата на масовниот убиец Вук Бориловиќ од Црна Гора

А1он