Ескобар дециден: Со или без Курти, Заедница на српски општини ќе се формира

Од:

Специјалниот пратеник на САД за Западен Балкан, Габриел Ескобар разговараше со приштинската и српската делегација за француско-германскиот предлог за решавање на прашањето на Косово. Тој оцени дека имал многу конструктивни разговори со претседателот на Србија, Александар Вучиќ и дека наскоро се очекува да се одржи следната средба на преговарачите во Брисел.

Заедницата на српските општини (ЗСО) ќе се формира, со или без волјата на привремените институции на премиерот на Приштина, Албин Курти, изјави Ескобар за Гласот на Америка и нагласи дека формирањето на ЗСО и преговорите за француско-германскиот предлог „се не е целосно поврзан“.

– Ние ќе го направиме тоа, ќе го направам со наоѓање партнери, има многу луѓе кои би сакале да видат подобри односи меѓу Србите на север и остатокот од земјата – рече Ескобар кога Курти неколкупати рече дека нема да формира ЗСО и додаде дека „едно лице и една страна не можат да се откажат од спроведувањето на законски обврзувачките точки“.

Тој додаде дека меѓународната заедница очекува и бара од Приштина формирање на ЗСО.

На прашањето дали тоа значи дека САД ќе го направат ако Курти не сака, Ескобар рече дека САД ќе започнат разговор за тоа, „национален разговор за тоа што значи исполнувањето на таа обврска за народот на Косово“.

Тој додаде дека „Курти не мора да се согласува“ со тоа бидејќи „Косово веќе се согласи“.

Ескобар оцени дека не е прашањето дали Курти се согласува или не, туку како тоа ќе се спроведе, а на изјавата дека Курти нема да го спроведе, категорично рече „ќе се спроведе“.

– ЗСО е постоечка обврска и мора да се спроведе. Француско-германскиот предлог е многу добар предлог што им овозможува на двете земји да напредуваат кон одржлив мир. И на тоа ќе работиме истовремено и ни требаат двете работи – рече тој.

На прашањето дали има датум за следната средба во Брисел, Ескобар рече дека формално нема, но дека за тоа се разговара и дека тоа треба да се случи „многу, многу брзо“.

На прашањето дали наскоро ќе се обнови дијалогот, тој рече дека дијалогот не е прекинат.

– Предизвикот беше што стана инструмент за решавање на кризи и сакаме повторно да го вратиме на стратешко ниво врз основа на француско-германскиот предлог. Сметаме дека тој предлог е добар. САД целосно го поддржуваат тој предлог и сакаме тој да биде добро решение за двете земји. Со други зборови, сакаме да отвори европска перспектива за двете земји, да отвори можност за поголема соработка не само со Европа, туку и со регионот и со САД – рече Ескобар, пренесе Танјуг.

Би можело да ве интересира

Ескобар: Од ВМРО-ДПМНЕ добивме уверување дека земјата ќе остане на европскиот пат

Катерина Ѓуровски

Ескобар: Ми измина мандатот, лажна вест е дека сум отпуштен

Габријел Ескобар: Српската заедница на Косово страда, итно се потребни решенија

Ескобар: САД очекуваат по изборите да се формира Влада посветена на НАТО и на интеграцијата во ЕУ

Габриел Ескобар: Игнорирајќи го дијалогот, Приштина ги игнорира и европските партнери

Горан Наумовски

Ескобар: Приштина мора да го промени пристапот, Белград да биде трпелив