Ердоган: Чекаме САД да ја одобрат продажбата на Ф-16, па ќе ја пуштиме Шведска во НАТО

Од:

Турција се уште чека САД да одобрат продажба на борбени авиони Ф-16 пред парламентот во Анкара да ја ратификува кандидатурата на Шведска за членство во НАТО, изјави турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган.

„Очекувам нешто од вас“, рече Ердоган при враќањето од Катар, мислејќи на САД. „Одобрете ја оваа (продажба на Ф-16) во вашиот Конгрес и ние ги преземаме овие чекори заедно“, рече Ердоган.

Останува нејасно дали и кога Конгресот на САД ќе постапи по планот. Американскиот претседател Џо Бајден ја поддржува продажбата, но се уште има одредено противење во Конгресот.

Ратификацијата на приемот на Шведска во НАТО во турскиот парламент се чека од октомври кога Ердоган го испрати, по неколку месеци противење на наводната поддршка на Стокхолм за групите што Анкара ги смета за „терористички“.

Би можело да ве интересира

Ердоган: Турција ќе ги искористи сите расположливи средства за да го запре угнетувањето во Газа

Шведска: Осум лица хоспитализирани по инцидент во седиштето на шведската служба за безбедност

Шефот на НАТО даде дозвола: На Украинците ќе им биде дозволено да стрелаат во Русија со авиони Ф-16

Предраг Петровиќ

Шведска го испраќа најголемиот пакет помош на Украина

Шведска тврди: Има ризик Русија да не нападне

Предраг Петровиќ

Поради руската закана, Швеѓаните масовно се пријавуваат за воени резервисти