Дачиќ го осуди упадот во РТС

Од:

Српскиот министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ, вечерва во својство на претседател на Социјалистичката партија на Србија (СПС) изјави дека упадот на демонстрантите во зградата на Радио-телевизија Србија претставува насилство и остро го осуди истото.

„Секоја слика на насилство е штетна за Србија и го надминува секое политичко право на собири и протести. Насилството никогаш не донело ништо добро за Србија и истото не може да се дозволи“, истакнал Дачиќ во изјава за „Танјуг“.

Би можело да ве интересира

Дачиќ: Ако Србија реши да војува, на Косово нема да му помогнат ниту милион „Џавелини“

Катерина Ѓуровски

Дојава за бомба во РТС

Екипа на РТС нападната во Земун: Снимаа анкета, а потоа се појави напаѓач со шише во рака

24 години од НАТО бомбардирањето на РТС-Зошто?

Дачиќ: Наместо во омраза, Србија и Хрватска треба да се натпреваруваат во изградба на мир

Катерина Ѓуровски

Дачиќ: Курти постојано подметнува пожари, Србите на северот на Косово нема да останат без поддршката од својата земја