Ципрас: Дилемата на изборите е демократија или Мицотакис

Од:

Дилемата на изборите е демократија или Мицотакис, порачал лидерот на грчката опозициска партија СИРИЗА Алексис Ципрас за време на неговиот говор во атинска населба, објави грчката новинска агенција АНА-МПА.

Ципрас детално се осврнал на скандалот со прислушувањата, истакнувајќи дека Мицотакис не користел само „парадржавни методи“, туку следењата биле „метод на владеење“.

Додал дека предлогот за недоверба на Владата што од СИРИЗА беше доставен до Парламентот, сега се префрла на народот.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Заев и Ципрас загрижени за порастот на националистичкиот популизам, ќе работат на зачувување на Преспанскиот договор

Орце Костов

Ципрас достави предлог за гласање недоверба на грчката Влада

А1он

Ципрас бара оставка од Мицотакис

А1он

Ципрас смета дека можно е Мицотакис да оди на предвремени избори

А1он

Ципрас: Случаите со прислушувањата се голем удар за самата демократија и ја ставаат во опасност

А1он

Ципрас: Мицотакис е виновен за прислушувањата и се крие, а мора да даде одговори

А1он