Четворица мигранти исчезнале во Дунав во близина на Апатин

Од:

Четворица мигранти исчезнаа во реката Дунав, во близина на Апатин, при обид илегално да преминат во Хрватска.

Според очевидци, тоа се случило во близина на викенд населбата Вагони, каде десетмина мигранти во попладневните часови земале чамец и се обиделе преку Дунав да преминат на хрватска страна.

Полицијата и нуркачки екипи веднаш пристигнале на местото на несреќата.

Би можело да ве интересира

Приведен 27-годишен скопјанец, шверцувал 211 мигранти во камион

Ана Ололовска

Турција спречи обид за шверцување 276 мигранти

Ана Ололовска

Во првата половина на 2020 година за 51 отсто намалени брановите бегалци и мигранти во Грција

Ана Ололовска

Околу 180 мигранти од бродот „Оушн Викинг“ Италија ги префрла во карантин на друг брод

А1он

Албанија ќе гради прифатни кампови за мигрантите

А1он

Потона брод во Турција со околу 60 мигранти

Ана Ололовска