Бугарија и Албанија почнаа примена на договорот за еколошка соработка

Од:

Вицепремиерот за климатски политики и министер за животна средина и води на Бугарија Борислав Сандов се сретна со амбасадорката на Албанија Доника Хоџа. Тие изразија задоволство од обновената можност за продлабочување на соработката меѓу двете земји, соопшти прес-центарот на Министерството за животна средина и води.

dobivaj vesti na viber

Како што јави дописникот на МИА од Софија, според Борислав Сандов, Бугарија е подготвена да го поддржи усвојувањето на рамката за преговори за Албанија и одржувањето на првата меѓувладина конференција. Тој истакна дека водечки принцип за Бугарија е принципот на сопствените заслуги на секој кандидат.

Сандов ја потврди подготвеноста на бугарското Министерство за животна средина да го сподели своето искуство во транспонирањето и спроведувањето на европското законодавство за животна средина, како и да обезбеди експертска помош на албанската страна во претпристапниот процес, особено во поглавјето за животна средина.

Сандов ја потврди подготвеноста да оствари средба со албанската министерка за животна средина и туризам Мирела Кумбаро. Бугарскиот вицепремиер и министер за екологија во разговорот со албанската амбасадорка Доника Хоџа посочи дека процесот на проширување на Европската унија е главен стимул за промовирање на мирот, стабилноста и просперитетот во регионот на Западен Балкан.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Бугарија побара продолжување на рокот за американските танкери со ЛНГ гас

Радев: Интерконекторот меѓу Бугарија и Грција има сериозна регионална и геополитичка димензија

Ана Ололовска

ИНСТАТ: Популацијата во Албанија забрзано старее

Ана Ололовска

Бугарија започнува кампања во соседните земји за да привлече туристи

А1он

За адвокатски услуги, само за случајот „Бечети“, Албанија минатата година платила 380 илјади евра

А1он

Шест партии би влегле во новиот бугарски парламент, покажуваат истражувања

А1он