Босанскиот министер за прашања на борците почина од Ковид-19

Од:

Министерот за прашања на борците и инвалидите во Владата на Федерацијата на БиХ, Салко Букваревиќ почина денеска од последици на новиот коронавирус на Клиниката за пулмологија во Сараево.

Тој десетина дена бил хоспитализиран откако тестирањето покажало дека е позитивен на Ковид-19.

Здравствената состојба на Букваревиќ се влошила во понеделникот, а претходните денови бил на терапија со кислород, но тоа не било доволно поради силното воспаление на двете болодробни крила. Поради тоа вчера попладне бил приклучен на респираторна машина.

На Букваревиќ на 22 јули му е потврден позитивен тест на коронавирус.

Функцијата министер за прашања на борците и инвалидите во Владата на Федерацијата на БиХ ја извршувал од 2015 година.

Би можело да ве интересира

Макрон: Ако секој ја направи својата работа, можеме да го победиме вирусот

Ана Ололовска

За првпат од крајот на општите мерки на изолација, има зголемување на бројот на смртни случаи во Франција

Ана Ололовска

ЕЦТАА: На ЕУ и треба координирани ограничувања и тестирања, а не карантин

Ана Ололовска

И Ница воведува дополнителни мерки за заштита од коронавирусот

Ана Ололовска

Речиси 45 000 казни во Франција за непочитување на носењето маска од мај досега

Ана Ололовска

ЕУ постигна договор за купување вакцина од „Санофи“ и од „ГСК“

Ана Ололовска