Албански емигрант во САД осуден на 22 години затвор поради тероризам

Од:

Албански емигрант, кој имал и државјанство на САД а живеел во Бронкс, е осуден на 22 години затвор, откако го признал обвинението за тероризам.

– Сајмир Алимехмети (26) во февруари минатата година признал дека донирал материјална помош за Исламската држава во Сирија и Ирак. Роден во Албанија, тој нашол работа во Њујорк како помошник водоводџија и се подготвувал да работи во погребално претпријатие, објави порталот Албеу.

Во мај 2016 година бил уапсен од Заедничката терористичка екипа во Бронкс и обвинет е за материјална помош на ИД. Според обвинението, тој собирал разни ножеви за борба, кои можеле да се користат при евентуален терористички напад.

Исто така, се обидел да патува на Блискиот Исток за да стане член на ИД, но двапати бил спречен од страна на британските власти во 2014 година. Во неговиот дом е пронајдено знаме на ИД, видео од терористичка група и пропаганден материјал.

Дури и во затвор, по неговото апсење, Алимехмети ја продолжил својата работа за ИД со ширење пропаганда меѓу затворениците, во соработка со осудениот за поставената бомба во населбата Челзи, Ахмад Кан Рахими.

Судијата Пол А. Енгелмајер, кој му ја изрекол затворската казна, го нарекол Албанецот „бомба со часовник“.

Би можело да ве интересира

Кинески медиуми: Кина нема да ја дозволи американската „кражба“ на ТикТок

А1он

САД може да ги протераат сите кинески новинари, тврди уредник од Кина

А1он

Запленети станови, „ролс ројс“ и две ТВ станици на познат албански бизнисмен осомничен за трговија со дрога

А1он

Трамп прогласи вонредна состојба во Северна Каролина поради тропската бура Исајас

А1он

Уште еден лекар почина во Албанија од коронавирус

Ана Ололовска

Трамп ќе преземе мерки против кинеските компании, размислува и за забрана на „Тик Ток“

А1он