Ако сме ние од Четиње, тогаш ти си Чукерберг

Од:

Жителите на Цетиње на духовит начин му порачаа на основачот на „фејсбук“, Марк Цукерберг дека веќе подолго време нивното место Цетиње не може да се означи на социјалната мрежа под вистинското име, туку наместо буквата Ц се појавува буквата Ч.

-Ние не сме од Четиње, ние сме од Цетиње, велат тие.

Тие во прилог на нивната иницијатива за промена на буквата, испратија фотографија до локалните медиуми со Марк на која пишува: „I’m not from Četinje, I’m from CETINJE”. (Јас не сум од Четиње, јас сум од Цетиње).

За да Цукерберг разбере која е разликата, место Ц во неговото презиме ја напишале буквата Ч.

И сега се додека Цетиње е Четиње, Цукерберг е Чукерберг.

Би можело да ве интересира

Страотна сообраќајка во Црна Гора: Тројца млади загинаа, двајца се тешко повредени

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Трагедија во Бар: пожар однесе четири жртви, две се малолетни

Уапсен e Црногорец кој сакал на улица да ја убие сопругата

Пензиониран полицаец во Подгорица си ги уби синот и сопругата па се самоуби

(ВИДЕО) Го фрли крстот, па откако го верниците го фатија, влезе во езерото: Црногорски свештеник хит на социјалните мрежи

А1он

Срушена е куќата на масовниот убиец Вук Бориловиќ од Црна Гора

А1он