Абазовиќ за гласањето недоверба на неговата Влада: Балканот е место каде што луѓето сакаат да ги чуваат работите под тепих

Од:

Пратениците во Собранието на Црна Гора денеска на иницијатива на пет партии предводени од Демократската партија на социјалистите (ДПС) на Мило Ѓукановиќ се изјаснуваат по предлогот за гласање недоверба на владата на Дритан Абазовиќ.

Во пресрет на седницата, Абазовиќ рече дека Владата на Црна Гора „донела историски одлуки“, и дека „останува да се види“.

– Ако некој мисли дека е потребно да се дестабилизира, да се шири омраза кон верските заедници, тоа мислење не можам да го оспорам – рече Абазовиќ.

Како што рече, неговата влада работела на промоција на „граѓанска Црна Гора“.

– Пречат некои опции кои се навикнати на нешто поинакво. Балканот е место каде што луѓето сакаат да ги чуваат работите под тепих, го превртев тепихот. Или ќе одиме напред или ќе останеме, за тоа се разговара во собранието – рече Абазовиќ, пренесува Н1.

Би можело да ве интересира

Дритан Абазовиќ е нападнат во дискотека во Будва: Обезбедувањето фрли солзавец, настана хаос

Драма во Црна Гора: Откажаа сопирачките на „мерцедесот“ на Дритан Абазовиќ, 50 метри пред удолница

Горан Наумовски

Црна Гора покренува вселенска програма: „Знам дека ова ќе предизвика потсмев“

Абазовиќ: Најважно е Ѓукановиќ веќе да не е претседател на Црна Гора

И Абазовиќ ќе присуствува на саемот Винска визија Отворен Балкан во Белград

А1он

Парламентот на Црна Гора утре ќе расправа за разрешување на владата на Дритан Абазовиќ, неизвесен е исходот од гласањето