Забраната на пластични ќеси ја истакна снаодливоста на Тајланѓаните

Од:

Во Тајланд од 1 јануари стапи во сила законот за забрана на употребата на пластични ќесиња, а тоа ја поттикна снаодливоста и креативноста на Тајланѓаните.

Имено, граѓаните во големите продавници почнаа да доаѓаат со хартиени ќеси, платнени торбички, вреќи, кофи, ќупови, колички за малтер, метални канти, па дури и улични препреки за паркирање, коишто свртени наопаку личат на фишек.


Пластиката се смета за еден од најголемите загадувачи на животната средина.

На Фејсбук е отворена и посебна страница посветена на новите креативни начини на пазарување.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: „Еволуцијата на танцот“ надмина 21 милион прегледи на Фејсбук

Ана Ололовска

Швајцарската епископија бара нов истерувач на ѓаволи

Ана Ололовска

Кинез истрчал маратон во дневната соба

Ана Ололовска

ВИДЕО: Зошто не смее да се вози по поплавена улица?

Ана Ололовска

Уставниот суд на Тајланд ја распушти опозициската партија

А1он

Високи казни за берење кокичиња на турската планина Спил

Ана Ололовска