Во Русија откриена ДНК стара 1,2 милиони години

Од:

Руски научници ја открија најстарата ДНК во светот. Ја издвоија од забите на мамути коишто живееле на Сибир пред 1,2 милиона години.

Научниците проучувале остатоци од три мамута што биле закопани илјадници години на постојана температура под нула Целзиусови степени и имаат добро сочуван генетски материјал.

Досега најстарата ДНК беше онаа пронајдена кај коњ кој живеел во подрачјето на Канада пред околу 700.000 години.

Научниците веруваат дека ДНК-анализата на новите наоди ќе ги расветли генетските одлики и врските меѓу предисториските жители на планетава.

Би можело да ве интересира

На Земјата ѝ се случува магнетна бура

Ана Ололовска

Во мразот на Тибетанската висорамнина откриени 33 замрзнати вируси, досега непознати за науката

Ана Ололовска

НАСА предупредува: Земјата апсорбира „невидена“ количина топлина

Ана Ололовска

Осите се омразени, но сепак, прилично корисни за човекот и планетата

Ана Ололовска

Секоја година, 5.200 тони вселенски прав паѓаат на Земјата

Ана Ололовска

Мапирани 37.000 квадратни километри од Зеландија за 28 дена

Ана Ололовска