ВИДЕО: Робот – уништувач на автомобили

Од:

Американска компанија „Мега-Ботс“ по неколкугодишна работа создаде борбен робот уништувач со облик на човек, кој беше претставен на Мејкер Фер 2017.

Металниот гигант има маса од 12 тони и е висок пет метри. Може да се движи како човек и да смачка што и да му се најде „при рака“, на пример автомобил.

Сепак, машината има и недостатоци. Набљудувачите изразиле незадоволство од тоа што таа е „претерано бавна“, но креаторите образложиле дека нивна била одлуката да не го прикажат сиот негов капацитет и моќност на презентацијата.

Познавачи сметаат дека овој технолошки новитет би можел да биде војникот на иднината.

Би можело да ве интересира

Маск создаде ново чудо: Овој робот ќе прави работи опасни за луѓето

Предраг Петровиќ

Робот диригираше со оркестарот во Сеул

Предраг Петровиќ

Доаѓа револуција: Маск наскоро ќе претстави робот кој може да ви биде пријател

А1он

УНЕСКО донесе прв меѓународен документ за вештачка интелигенција

А1он

Робот што може да работи и како наставник

Ана Ололовска

Русите прават робот што ќе тестира за Ковид-19

Жарко Настоски