ВИДЕО: Голема бела ајкула во Австралија снимена во близина на капачите

Од:

Дронот што го снимаше морето покрај плажата Бонди во близина на Сиднеј сними ајкула во близина на сурферите што беа во морето.

Морското куче ловеше риба недалеку од плажата, а станува збор за бела ајкула.

„Дојде од дното како да го лансира нешто и удри во нешто што изгледаше како туна“, рече Џејсон Игледен, кој сними сè со дрон.

Штом ајкулата почна да се доближува до капачите, Игледен ги повика спасувачите, кои ги евакуираа сите капачи од морето. Сè беше во ред и никој не беше повреден.

Игледен тврди дека снимањето морски кучиња со дрон спасило неколку животи во последните години.

Би можело да ве интересира

Жена е тешко повредена во напад на ајкула во Сиднеј

(ВИДЕО) Морски лав распарки ајкула: Неверојатна снимка од судир на предаторите, посетителите на плажата згрозени

Предраг Петровиќ

ВИДЕО: Во Црна Гора забележана е ајкула: кружеше околу брод

Предраг Петровиќ

(ВИДЕО) Жена позираше опкружена со ајкули: „Ние не сме нивниот главен извор на храна“

Предраг Петровиќ

Ајкула нападна жена на плажата Рокавеј во Њујорк: Тешко повредена

(ВИДЕО) Ајкула напаѓа чамец: Осум пати се залетува кон пловилото и удира во моторот