ВИДЕО: Гандаму – новиот јапонски џин од речиси 20 метри

Од:

Фабриката Гандаму во Јокохама, во близина и јужно од јапонскиот главен град Токио, го оживеа филмскиот робот Ер-икс-78 од јапонскиот цртан „Подвижниот костим Гандаму“ од 1979 година.

Роботот е висок нешто повеќе од 18 метри и тежи 25 тони. Оваа огромна машина има широк спектар на движења со главата, очите, способна е да клечи, да ги движи прстите и да покажува кон небото.

Вештачкиот џин ќе биде главна атракција во новиот Гандаму забавен парк.

Претставувањето било предвидено за пред една година, но беше одложено поради корона-пандемијата.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Претставени девет човеколики роботи: Нема да правиме востание против луѓето

Катерина Ѓуровски

Робот диригираше со оркестарот во Сеул

Предраг Петровиќ

Во Белград почнаа со роботи за достава-квадратна кутија се движи низ главниот град

Предраг Петровиќ

Доаѓа револуција: Маск наскоро ќе претстави робот кој може да ви биде пријател

А1он

Американските компании ги заменуваат работниците со роботи

А1он

УНЕСКО донесе прв меѓународен документ за вештачка интелигенција

А1он