ВИДЕО: „Бола-рап“ уреди за фаќање осомничени лица

Од:

Двесте припадници на полицијата во Лос Анџелес ќе се обучуваат да ги користат новите уреди за неутрализирање на осомничено лице со врзување.

Направата Бола-рап, којашто веќе се користи во неколку други единици, работи на принцип што исфрла жица која ги стега нозете или телото на човек што бега, на оддалеченост и до осум метри. Жицата притоа го ограничува мрдањето на осомничениот и им помага на полицајците да извршат апсење без примена на сила, објави Би-Би-Си.

Полицајците во САД често се критикувани поради употреба на сила врз невооружени осомничени лица. Во тој поглед, началникот на округот Бел, Карлос Ислас истакнува дека направата ќе се користи само во специфични ситуации, вклучително и во случаи кога лицето страда од некое психичко нарушување.

– Тоа е еден од уредите што само полицајците ги користат и не е применлив во секоја ситуација, рече Ислас.

Државната полиција на Масачусетс минатиот месец соопшти дека во употреба се пуштени и робот-кучиња на далечинско управување, кои ќе ги задржи полицајците на безбедно растојание во потенцијално опасни ситуации.

Американските активисти за човекови права бараат образложение за секој ваков новитет во полицијата.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Сред натпревар фудбалерите легнаа на теренот и од страв не сакаа да станат

Татјана Ташкова

Осумгодишник заработи 26 милиони долари во 2019 година

Татјана Ташкова

ВИДЕО: Мис Нигерија со својата реакција ги инспирира жените ширум светот

Татјана Ташкова

Како едно бебе заврши на суд заради долг од 13.000 евра?

Татјана Ташкова

ВИДЕО: Пијан ракун ги забавуваше посетителите на Божиќен панаѓур во Германија

Татјана Ташкова

Изнајмете „сестра“ за 135 долари: Клиентите ги бираат изгледот и локацијата

Татјана Ташкова