ВИДЕО: Автомобил во облик на јајце

Од:

На прв поглед изгледа како детска шега, но вистината би можела да биде поинаква. Имено ова јајчесто автомобилче би можело наскоро на улиците во американските градови да стане прав хит, бидејќи компанијата што го произведува има големи планови за него. „Егасус“, како што се вика ова весело автомобилче, преставен е како прототип на градски автомобил на иднината, а неговите главни адути се димензиите кои му овозможуваат лесно снаоѓање во сообраќајната гужва и паркирањето без мака.

„Егасус“ не развива голема брзина (40 км/ч), но за теренот по кој ќе се движи повеќе не е ни потребно. Него го движи елекртичен агрегат кој му овозможува со едно полнење на батеријата патување во радиус од 80 км.

И покрај тоа што „Егасус“ изгледа како да и најмал ветер би можел да го преврти, конструкторите такво нешто исклучуваат. Единствено „проблемче“ би можеле да бидат погледите на минувачите на кои идните сопственици ќе мораат да се навикнат. Тоа првенствено се однесува на Американците бидејќи Егасус ќе се продава исклучиво во САД.

Би можело да ве интересира

Битиќи за владината набавка на 45 нови возила: Подобро е на лизинг, трошоците се помали

Орце Костов

ЕСМ ќе плати 2,3 милиони евра за нови автомобили: Мора да имаат екран на допир и камера за паркирање

Орце Костов

Луксуз во време на криза: МНР ќе потроши 900.000 евра за наем на 175 возила за самитот на ОБСЕ

Орце Костов

Во Министерството за финансии треба да се одржи состанок со увозниците на моторни возила

Пет службеници од МВР дел од група која криумчарела возила вредни над 500.000 евра: Уапсени се 18 лица, за шестмина се бара притвор

Орце Костов

Повеќе луксуз, повеќе перформанси: Светска премиера на новиот Porsche Cayenne

Ана Ололовска