„Телефон за тага“ во Јапонија

Од:

Жител на градот Оцучи во Јапонија, дошол на идеја во својата градина да постави телефонска говорница со исклучен телефон за да може да „разговара со мртвите“.

Човекот дојде на оваа идеја, бидејќи во цунамито што го погоди овој град во 2011 година, загуби блиски роднини и тагува за нив. Со овој телефон им се јавува за да разговараат. Тој вели „ветерот ги носи“ неговите зборови до оние кои му недостасуваат.

По ударот на цунамито откако се прошири веста за телефонската говорница, голем број луѓе доаѓаат во Оцучи за симболично да стапат во контакт со оние кои ги загубиле и да се збогуваат со нив.

Би можело да ве интересира

Коно: Јужна Кореја погрешно ги проценила безбедносните околности

Јужна Кореја го суспендира договорот за размена на разузнавачки податоци со Јапонија

Средба на шефовите на дипломатии на Јапонија, Кина и Јужна Кореја за денуклеаризација на Корејскиот Полуостров

Ана Ололовска

Еден загинат и над 20 повредени во налет на тропската бура Кроса во западна Јапонија

А1он

Мун: Ако Токио сака дијалог ќе пружиме рака

А1он

Царот Нарухито изрази каење поради улогата на Јапонија во Втора светска војна