Софтверот за препознавање лице даде „90% сигурен“ резултат за девојката која тврди дека е Медлин МекКен

Од:

Една компанија во Швајцарија користеше софтвер за препознавање лице на слики објавени на Инстаграм на девојката која верува дека можеби и исчезнатата Медлин МекКен.

Џулија Вендел моментално ги чека резултатите од ДНК тестовите, како и генетскиот тест, откако тврдеше дека таа е исчезнатото девојче.

Поставувањето на профилот на Инстаграм од Вендел доби над еден милион следбеници, но набргу беше избришан.

Приказната доби толку голема заинтересиранот на глобално ниво што Google при пребарувањето прикажува слика на Вендел, а не слики на МекКен како дете.

Вендел тврди дека страда од истата болест на очите што ја има МекКен, што доведува до необликувана зеница, а исто така рече дека има слични пеги на нејзината кожа кои се чини дека се на истото место како исчезнатата Медлин.

Приватен истражител кој работел на случајот МекКан отпатувал во Полска, каде што живее Вендел, но не нашол болнички досиеја за неа да каже дека пораснала во градот Вроцлав во првите пет години од нејзиниот живот.

Вендел верува дека нејзината возраст е неточна, велејќи дека не верува дека има 21 година, туку 19 години колку би имала сега МекКен.

Приватниот истражител д-р Фиа Јохансон рече дека е убедена дека Вендел била тргувана како дете во Полска – дури и ако се испостави дека таа не е МекКен.

Но, една швајцарска компанија ги оспори тврдењата на Вендел дека таа е всушност Медлин МекКен.

Ava-X користеше софтвер за препознавање лица, развиен за да и помогне на полицијата да ги идентификува престапниците и повторно да ги обедини исчезнатите лица со нивните семејства, и не откри совпаѓање помеѓу Вендел и МекКан.

Во изјава за германскиот медиум Blick, шефот на Ava-X, Кристијан Ферлин, рече: „Практично е невозможно младата девојка од Полска да биде Меди“.

Тој рече дека е 90 отсто сигурен дека двете девојки се различни персони.

Кејт и Гери МекКен, родителите на Медлин, сè уште не ги коментирале тврдењата на Вендел.

Би можело да ве интересира

„Светот верува дека ја убив Меди, но не го сторив“: Откриени писма на осомничениот за исчезнувањето на Медлин МекКен

Британската влада одобри екстра пари за да се продолжи истрагата за исчезната Медлин МекКен

Горан Наумовски

Голема потрага по Медлин МекКен, се пребаруваат брана и езеро во Португалија

Ана Ололовска

Обвинението против главниот осомничен за силувањето на Медлин МекКен е отфрлено

Ана Ололовска

ДНК тестовите утврдија: Јулија Вендел не е Медлин МекКен

Горан Наумовски

Девојката која тврди дека е Медлин МекКен во ТВ емисија откри на што се сеќава од детството

Предраг Петровиќ