Саудиска Арабија уапси човек кој и го посвети аџилакот во Мека на Елизабета Втора

Од:

Саудиските власти уапсија човек кој тврдел дека отпатувал во светиот муслимански град Мека на аџилак во чест на покојната кралица Елизабета Втора.

dobivaj vesti na viber

Еден Јеменец објави видео на социјалните мрежи од Големата џамија во Мека, најсветото место за муслиманите, кое е забрането за немуслиманите.

Во видеото тој држеше знак на кој пишуваше: „Умри за душата на кралицата Елизабета Втора, го молиме Бога да ја прифати во царството небесно меѓу праведниците“.

Саудиска Арабија им забрани на аџиите во Мека да носат знаци

Снимката брзо се прошири на социјалните мрежи во Саудиска Арабија, а на Твитер набрзо почнаа повиците за негово апсење.

Саудиска Арабија им забранува на аџиите во Мека да носат знаци и да извикуваат слогани.

„Безбедносните служби на Големата џамија уапсија јеменски државјанин кој се појави на видео како носи натпис внатре во Големата џамија, кршејќи ги прописите и упатствата за умра“, се вели во соопштението што го пренесоа вчера државните медиуми.

Уапсен е, против него ќе бидат преземени законски мерки и е спроведен во државното правобранителство“, заклучија оттаму.

Заматен спорниот знак на државната телевизија

Државната телевизија прикажа извештаи за инцидентот, вклучително и контроверзно видео, но спорниот натпис беше заматен.

Умра е аџилак што може да се одржи во секое време, за разлика од хаџот кој се одржува еднаш годишно и обично привлекува милиони од целиот свет.

Кралицата Елизабета Втора почина минатиот вторник, а нејзиниот погреб е планиран за 19 септември.

Би можело да ве интересира

Саудиска Арабија намени 2,5 милијарди долари за Зелената иницијатива

Ана Ололовска

Саудиска Арабија вети 400 милиони долари хуманитарна помош за Украина

(ВИДЕО) Саудиец му се закани на новинар на Ројтерс: Погрешно информирате двапати, нема да има третпат

А1он

Саудискиот престолонаследник Мохамед бин Салман именуван за премиер

Ана Ололовска

Во Саудиска Арабија запленети 46 милиони таблети амфетамин

Саудијка осудена на 45 години затвор поради користење на социјални мрежи

Ана Ололовска