Саудиска Арабија уапси човек кој и го посвети аџилакот во Мека на Елизабета Втора

Од:

Саудиските власти уапсија човек кој тврдел дека отпатувал во светиот муслимански град Мека на аџилак во чест на покојната кралица Елизабета Втора.

Еден Јеменец објави видео на социјалните мрежи од Големата џамија во Мека, најсветото место за муслиманите, кое е забрането за немуслиманите.

Во видеото тој држеше знак на кој пишуваше: „Умри за душата на кралицата Елизабета Втора, го молиме Бога да ја прифати во царството небесно меѓу праведниците“.

Саудиска Арабија им забрани на аџиите во Мека да носат знаци

Снимката брзо се прошири на социјалните мрежи во Саудиска Арабија, а на Твитер набрзо почнаа повиците за негово апсење.

Саудиска Арабија им забранува на аџиите во Мека да носат знаци и да извикуваат слогани.

„Безбедносните служби на Големата џамија уапсија јеменски државјанин кој се појави на видео како носи натпис внатре во Големата џамија, кршејќи ги прописите и упатствата за умра“, се вели во соопштението што го пренесоа вчера државните медиуми.

Уапсен е, против него ќе бидат преземени законски мерки и е спроведен во државното правобранителство“, заклучија оттаму.

Заматен спорниот знак на државната телевизија

Државната телевизија прикажа извештаи за инцидентот, вклучително и контроверзно видео, но спорниот натпис беше заматен.

Умра е аџилак што може да се одржи во секое време, за разлика од хаџот кој се одржува еднаш годишно и обично привлекува милиони од целиот свет.

Кралицата Елизабета Втора почина минатиот вторник, а нејзиниот погреб е планиран за 19 септември.

Би можело да ве интересира

Политички скандал: Откажан мечот меѓу Фенербахче и Галатасарај во Саудиска Арабија

Економијата на Саудиска Арабија поминува низ турбуленции поради намаленото производството на нафта

Предраг Петровиќ

Фудбалерите разочарани од Саудиска Арабија-зедоа стотици милиони, но немаат публика

Махрез заврши во болница

Познато колку пари потрошиле Саудијците за засилување на нивната лига

Предраг Петровиќ

Саудијците ослободија Американец кој беше осуден на 19 години затвор поради твитови