Ресторанот на тетовецот Реџепи прогласен за најдобар на светот

Од:

Ресторанот Нома, во сопственост на готвачот Рене Реџепи, познат по своите техники за храна и ферментирање, беше прогласен за најдобар ресторан на церемонијата во Антверпен, Белгија, во вторникот. Стариот ресторан Нома беше на врвот на листата во 2010, 2011, 2012 и 2014 година и беше втор во 2019 година.

Сопственикот Реџепи е роден во Копенхаген, но потекнува од тетовското село Џепчиште, од татко Албанец и мајка Данка. Дел од неговото детство го поминал во Македонија.

Копенхаген со тоа ја потврди својата репутација како глобална дестинација за уживање во храната, откако нејзините врвни ресторани завршија на првото и второто место во наградите за 50 најдобри ресторани во светот во 2021 година, кој се сметаат за еден вид Оскари за гастрономија.

„Ниту едно патување во Нома не е исто“, се вели во цитатот, споменувајќи ги најважните моменти од претходните сезони, вклучително и вегетаријанска целерична шаурма и патка, чија нога, мозок и срце се служат со „канџа, пердув и клун“.

Вилијам Дру од “50 -те најдобри ресторани во светот“, рече дека Нома „веројатно е највлијателниот ресторан во својата генерација, поставувајќи нови стандарди во однос на истражувањето и изворот на состојки, развојот и презентацијата на оброците“.

Правилото воведено во 2019 година ги спречува поранешните победници, вклучително и њујоршкиот „Елевен Медисон парк“, „Дебелата патка“ на Хестон Блументал во Бреј, Велика Британија, Остерија Франческана во Модена, Италија и Миразур во Ментон, Франција, да се натпреваруваат, но Нома се квалификуваше затоа што се затвори во 2016 година, а потоа повторно се отвори на нова адреса и со различен концепт две години подоцна.

Би можело да ве интересира

Тошковски потврди дека советник назначен од него бил отстранет од Тетово – бара Внатрешна контрола да утврди зошто

Анита Петровска Рајковиќ

Полицајци кои не се контролирани од ДУИ да го напуштат штабот – „Вреди“ обвини дека началникот на Тетово го избркал советникот на министерот

Запалени две диви депонии во тетовско

Од возило во движење пукано кон куќа во Тетово, нема повредени

Синдикатот бара повеќе кадар во Клиничка болница Тетово, недостигаат 400 вработени

Орце Костов

Угостителските услуги во март поскапи за шест отсто во споредба со истиот месец лани