Редок примерок од Уставот на САД продаден за над 40 милиони долари

Од:

Многу редок оригинален примерок на Американскиот устав, потпишан на 17 декември 1787 година во Филаделфија, е продаден на наддавање во аукциската куќа „Сотби’с“ во Њујорк. Достигна рекордна сума од 43 милиони долари, пренесува БТА.

Ова е светски рекорд за историски документ ставен на аукција.

Група обожаватели на криптовалути исто така се обиделе да ја добијат копијата, но успеаја да понудат само 40 милиони долари, па се откажале од обидот.

Би можело да ве интересира

Научен запис на Алберт Ајнштајн продаден за над 11 милиони евра

Ана Ололовска

Буре вино на аукција во Франција продадено за 800.000 евра

Ана Ололовска

„Поршето“ од „Лоши момци“ оди на наддавање

Ана Ололовска

„Вила Аурора“ оди на наддавање со почетна цена од 471 милион евра

Ана Ололовска

Слика на Ван Гог продадена за речиси 36 милиони долари

Катерина Павлова-Николовска

Фустанот на Ејми Вајнхаус од последниот концерт продаден за 243.200 долари

Ана Ололовска