Првокласно мени од Титаник продадено за 75.000 евра

Од:

Повеќе од 111 години по потонувањето на Титаник, сувенири од луксузниот брод се продадени на аукција за десетици илјади фунти, а вистинска ѕвезда е менито на првокласниот ресторан.

Менито предизвика особен ентузијазам; Се вели дека тоа е единственото преживеано мени од 11 април 1912 година, а на листата има остриги, „tournedos e a la Victoria“, јагнешко и патка.

На менито има знаци на оштетување, но анонимен понудувач и платил на аукциската куќа 75.000 евра за артефактот.

Исто така, ќебе од прва класа, за кое се верува дека го носел преживеан чамец за спасување, било проценето на 70.000 до 100.000 фунти, а е продадено за 76.000 фунти.

Би можело да ве интересира

Врховен ги одби како неосновани барањата за преиспитување на пресудата за „Титаник“

Рочиштата на Титаник, Ласкарци и Жан Митрев одложени поради самиотот на ОБСЕ

Изборот на нови судии во Апелација, може да ги врати „Ласкарци“, „Титаник“ и „Талир“ од почеток

Во завршните зборови Стефанова ќе каже дека застарело делото „злосторничко здружување“ во „Титаник“

Ново рочиште за „Титаник“: Законските измени го застаруваат делото „злосторничко здружување“

Александар Тодески

Коосновачот на OceanGate има нов проект, сака да испрати 1.000 луѓе на Венера

Горан Наумовски