Потврдено обвинението против Северина поради наметливо однесување

Од:

Општинскиот кривичен суд во Загреб го потврди обвинението, но се уште не го закажа почетокот на судењето на пејачката Северина Вучковиќ поради наметливо однесување што предизвика вознемиреност и вознемиреност кај поранешната директорка на Поликлиниката за заштита на деца и млади, Гордана Буљан. Фландрија. Обвинението на загребското општинско државно правобранителство беше потврдено на седницата на обвинителниот совет на судот во септември минатата година, а првото рочиште се уште не е закажано.

Кривичниот законик за наметливо однесување предвидува затворска казна до една година. Во мај 2022 година, обвинителството извести дека поднело обвинение против Северина Вучковиќ за две кривични дела наметливо однесување. Обвинителството, без да го прецизира идентитетот, ниту да прецизира детали од обвинението, извести дека во обвинителниот акт пејачот се товари дека гореспоменатите кривични дела ги сторил на штета на 59-годишната и 65-годишната жена.

Станува збор за случајот кога Северина Вучковиќ на Љиља Клингер, директорката на загрепското основно училиште во кое учи нејзиниот син, и испратила СМС порака со навредлива содржина во која пејачката додала дека ќе ја задави со раце. Медиумите претходно објавија дека Клингер го пријавил Вучковиќ за закани, но тој извештај подоцна беше отфрлен.

Пејачката подоцна призна дека му испратила порака на режисерот и дека реагирала како мајка за да го заштити својот син среде битката за старателство со нејзиниот поранешен партнер Милан Поповиќ.

Поради наметливата содржина, пејачката ја пријавила и поранешната директорка на Поликлиниката за заштита на деца и млади во Загреб, Гордана Буљан Фландрија, откако Северина Вучковиќ во интервју обвинила вкупно 22 лица дека се дел од мрежа тоа и го отежнало добивањето на старателството над синот.

Би можело да ве интересира

Северина Вучковиќ и Милан Поповиќ повторно го делат старателството над синот

Северина му одговори на хрватскиот претседател: Благодарам за грижата, ама моето дете не е уште полудено

Предраг Петровиќ

Загрепската книжарница со навреди кон Северина

Предраг Петровиќ

Северина ја загуби правната битка за старателството над синот Александар

ВИДЕО: Северина се расплака на сред концерт по средбата со жена во Макарска

Државното правобранителство одлучи: Северина не ја нападна Маријана Вучковиќ Поповиќ