ВИДЕО: Почина Тина Тарнер, кралицата на рокенролот

Од:

Пејачката Тина Тарнер почина на 83-годишна возраст, соопшти нејзиниот портпарол.

Нејзиниот претставник во изјавата рече:

„Тина Тарнер, „кралицата на рокенролот“ почина денеска на 83-годишна возраст по долго боледување во нејзиниот дом во Куснахт во близина на Цирих, Швајцарија.

Ѕвездата родена во САД беше една од најомилените пејачки на рокот, позната по нејзината харизма на сцената и низата хитови како „Simply The Best“, „Proud Mary“, „Private Dancer“, „What’s Love Got To Do With It“.

Тина Тарнер (родена Ана Меј Булок; 26 ноември 1939 – 24 мај 2023 година) беше американско потекло и натурализирана швајцарска пејачка, танчерка, актерка и авторка. Нашироко нарекувана како „Кралица на рокенролот“, таа се прослави како водечка пејачка на Ike & Tina Turner Revue пред да започне успешна кариера како соло изведувач.

Тарнер ја започна својата кариера со Kings of Rhythm на Ајк Тарнер во 1957 година. Под името Little Ann, таа се појави на нејзината прва плоча, “Boxtop”, во 1958 година. Во 1960 година, таа дебитираше како Тина Тарнер со хит-дуетскиот сингл “A Fool in Love“. Дуото Ајк и Тина Тарнер објавија хитови како што се „It’s Gonna Work Out Fine“, „River Deep – Mountain High“, „Proud Mary“ и „Nutbush City Limits“ пред да се распаднат во 1976 година.

Во 1980-тите, Тарнер започна „едно од најголемите враќање во историјата на музиката“. Нејзиниот мултиплатинумски албум Private Dancer од 1984 година ја содржеше хит песната „What’s Love Got to Do with It“, која ја освои наградата Греми за рекорд на годината и стана нејзина прва и единствена песна број еден на Billboard Hot 100. На 44-годишна возраст, таа беше најстарата жена соло изведувач што се најде на врвот на Hot 100. Нејзиниот успех на топ листите продолжи со „Simply The Best“, „Proud Mary“, „Private Dancer“, „What’s Love Got To Do With It“ и „Golden eye“.

Тарнер глумеше и во филмовите Томи (1975) и Лудиот Макс зад грмотевици (1985). Во 1993 година, „What’s Love Got to Do with It“, биографски филм адаптиран од нејзината автобиографија „I, Tina: My Life Story“, беше објавен. Во 2009 година, Тарнер се пензионираше откако ја заврши нејзината турнеја Tina!: 50th Anniversary, која е 15-та турнеја со најголема заработка во 2000 година.

Имајќи продадено над 100 милиони плочи ширум светот, Тарнер е една од најпродаваните изведувачи на сите времиња. Таа има добиено 12 Греми награди, кои вклучуваат осум натпреварувачки награди, три Греми награди од Куќата на славните и Греми награда за животно дело. Таа е првата црна уметница и првата жена што се најде на насловната страница на Ролинг Стоун.

Ролинг Стоун ја рангираше меѓу 100-те најдобри уметници на сите времиња и 100-те најдобри пејачи на сите времиња. Тарнер има ѕвезда на Булеварот на славните во Холивуд и Булеварот на славните во Сент Луис. Таа беше применета во Рокенрол Куќата на славните, со Ајк Тарнер во 1991 година и како соло изведувач во 2021 година. Таа, исто така, во 2005 година беше добитник на наградата за почести и жени на годината на Центарот Кенеди

Би можело да ве интересира

Ајк Тарнер Џуниор, еден од синовите на Тина Тарнер е уапсен во Тексас, па заврши во затвор

Сопругот Ервин Бах единствен наследник на богатството на Тина Тарнер

Горан Наумовски

Тажниот живот на Тина: Мајка и ја оставила, и починаа двата сина, обид за самоубиство, еден маж ја тепаше, другиот и даде бубрег за да живее

Анита Петровска Рајковиќ

ВИДЕО: Легендарната Тина Тарнер изненади, таа повторно се враќа на музичка сцена

А1он

Тина Тарнер ја расфрли пепелта на својот син во Океанот: Мојот најтежок момент како мајка

Наум Локоски