Откриен противотров за најсмртоносниот отров во светот

Од:

Група австралиски научници сметаат дека го пронашле противотровот за најотровното суштество на светот, медузата која е страв и трепет за кашачите во Индискиот океан и Пацификот.

Научниците од Универзитетот во Сиднеј се обидуваат да го разберат начинот на кој медузата може да убие до 60 луѓе и да предизвика страшна болка.

Само еден убод од медузата предизвикува неподнослива болка и некроза на кожата, и ако количината на отровот е доволно голема, предизвикува срцев удар и смрт.

Научниците се надеваат дека ќе создадат крем или спреј што ќе ги неутрализира убодите. Според проценките, секоја година умираат десетици илјади луѓе, додека илјадници луѓе завршуваат во болница.

Би можело да ве интересира

Науката докажа: Луѓето се сè поглупави

Ана Ололовска

Независниот синдикат за образование и наука бара зголемување на платите на просветните работници

Татјана Ташкова

Кинески начник планирал да основа компанија за „дизајнирање бебиња“

Татјана Ташкова

Променливото време влијае на крвнот притисок и на сексот

Ана Ололовска

Остатоци од леб стар 14 илјади години пронајдени во Јордан

Татјана Ташкова

Под ледникот на Гренланд откриени 56 езера