Охриѓани ќе им нудат на туристите вино чувано на дното на езерото

Од:

Вино разладено на идеална температура, сместено на дваесетина метри длабочина на дното на Охридското Езеро. Тоа е новата атракција што ќе биде на понуда за туристите во Охрид од оваа летна сезона.

Идејата не е нова, такви искуства веќе се достапни за туристите на неколку локации во областа на Средоземјето, но ова е првпат такво искуство да се проба на Охридското Езеро.

Нуркачи од Клубот за подводни дејности од Охрид ја поставија специјалната метална корпа за сместување на виното во водите на Езерото недалеку од брегот кај селото Трпејца. Внатре ќе бидат поставени 250 шишиња вино на „Далвина“, што ќе се послужуваат по желба на гостите во ресторан во Трпејца.

Зоран Тунтев, ескперт по туризам и иницијатор на повеќе проекти за промоција на туристичката понуда, вели дека замислата е да се заинтригира вниманието на гостите со некоја посебна понуда, притоа посочувајќи дека таквото вино послужено во топлите летни денови поседува особен шмек.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Андреј Ковачев: Напаѓачите му се заканувале на Пендиков дека ќе го убијат оти бил Бугарин

Орце Костов

Васко Довлев го фати крстот во Охрид

Катерина Павлова-Николовска

За Радев, патот на Македонија кон ЕУ минува низ признавање на бугарската историја

Орце Костов

Искршена таблата од бугарскиот клуб „Цар Борис Трети“ во Охрид

Орце Костов

Уапсен крадец од Охрид

Бектеши, Матиќ и Кумбаро договорија развој на Вински патишта во Отворен Балкан